Informace k návrhu zákona o některých opatřeních v souvislosti s pandemií COVID-19 (tzv. Lex Covid)
Poslanecké sněmovna projednala a schválila návrh zákona (balíček zákonů, souhrnně označováno jako tzv. Lex Covid), který čeká na schválení Senátem ČR a následně podpis prezidenta. Vše by mělo pravděpodobně proběhnout ve zrychleném řízení.
Zvláštní opatření ve vztahu k právnickým osobám.
- Změna režimu konání valných hromad a zasedání jiných orgánů;
- prodloužení funkčního období členů orgánů a kooptace a
- prodloužení lhůty k projednání řádné účetní závěrky.
Společnosti mohou podle zvláštních opatření tohoto zákona postupovat jen po dobu trvání mimořádného opatření, nicméně následky některých zvláštních opatření přesáhnou den skončení mimořádného opatření.
- Změna režimu konání valných hromad a zasedání jiných orgánů
Zákon umožňuje, aby se zasedání mohlo konat s využitím technických prostředků nebo procedury per rollam, a to i v případě, kdy tato možnost není výslovně upravena (nebo připuštěna) ve stanovách nebo společenské smlouvě.
Pro společnosti, kde je tato otázka výslovně upravena ve společenské smlouvě, se tedy v zásadě nic nemění a za podmínek dle příslušné společenské smlouvy se může zasedání konat touto distanční formou. V případě společností, kde tato otázka ve společenské smlouvě upravena není, se uplatní pro konání zasedání distanční formou podmínky upravené v zákoně o obchodních korporacích (tj. ustanovení § 175 a násl. v případě společnosti s ručením omezeným a ustanovení § 418 a násl. v případě akciové společnosti).
V případě společností, pro které nejsou stanoveny zvláštní zákonné podmínky (komanditní a veřejné obchodní společnosti), budou tyto podmínky konání zasedání určeny pro nejvyšší orgán statutárním orgánem. Statutární nebo kontrolní orgán si pak tyto podmínky pro průběh svého zasedání nastaví sám.
- Prodloužení funkčního období členů orgánů a kooptace
U členů volených orgánů obchodních korporací, jimž končí funkční období uplynutím stanovené doby, nastává ze zákona automatické prodloužení jejich funkčního období, a to až do l a to až do doby uplynutí 3 měsíců ode dne skončení mimořádného opatření při epidemii. Dále zákon umožňuje provedení kooptace, tj. dočasného jmenování na uvolněné místo v orgánu samotným orgánem, pokud počet jeho členů neklesne pod polovinu, a to i v případech, kdy kooptace není připuštěna ve společenské smlouvě.
- Prodloužení lhůty k projednání řádné účetní závěrky
Součástí přijatých opatření je rovněž prodloužení lhůty pro projednání řádné účetní závěrky společnosti. Letos tedy tato lhůta nekončí 30. června, jak jsme zvyklí u společností s účetním obdobím shodným s kalendářním rokem, ale prodlužuje se o 3 měsíce ode dne skončení mimořádného opatření při epidemii. Nejzazším termínem pro projednání řádné účetní závěrky je však 31. prosince 2020.